Pierogi z truskawkami

Kategoria: Coś na ząb
Dodano: 11 sierpnia 2013

Pierogi w sam raz na lato, ale nie tylko. Choć robiłam je kilka lat temu i z efektu końcowego (delikatnie mówiąc) nie byłam zadowolona, lecz tym razem, po konsultacji z teściową - odnośnie truskawek, i wspaniałego, a zarazem najprostszego pod słońcem przepisu na ciasto (tym razem od mojej mamy) rezultat nie tylko nas (czyt. mnie i moich lokalnych łakomczuchów) zadowolił, został po prostu wpałaszowany w tempie ekspresowym.

Już spieszę z wyjaśnieniami. Za pierwszym razem, tj. gdy robiłam je dawno temu, truskawki odmroziłam przed klejeniem pierogów. Nie był to najszczęśliwszy pomysł, bo już podczas klejenia robiła się jedna wielka mamałyga, nie pisząc nawet co było potem. (Potem to już był kompot truskawkowo-pierogowy.)

Tym razem do pierogów włożyłam zamrożone "na kość" truskawki i po uklejeniu pierwszej partii wrzuciłam je szybciutko do wrzątku. Co było dalej, to już wiecie.

I tu należą się podziękowania dla Mam za wszystkie dobre rady <cmok> !
Pierogi z truskawkami
Składniki
Ciasto:
 
  • 0,5kg mąki pszennej
  • 1,5 łyżki oleju
  • ok. 2 szkl. bardzo ciepłej wody
  • 0,5 płaskiej łyżeczki soli

 

Nadzienie:

 

  • 1 opakowanie zamrożonych truskawek (400g) lub tyleż samo świeżych

(W przypadku świeżych truskawek należy je dokładnie opłukać, pozbawić szypułek i osuszyć na papierowym ręczniku. Zamrożonych natomiast nie rozmrażamy przed klejeniem)
Pierogi z truskawkami gotowe
Sposób przygotowania
Mąkę , olej, sól i wodę mieszamy razem, po czym zagniatamy, aż powstanie zwarta, choć miękka kulka ciasta. Jeżeli ciasto jest zbyt lepkie, należy dodać nieco mąki, jeżeli natomiast jest bardzo zbite, albo się kruszy, wówczas dodajemy więcej wody.

I tu dwie uwagi:
1) woda powinna być bardzo ciepła - na tyle, by dobrze się zagniatało ciasto i by nie parzyła
2) zagniecione ciasto powinno dać się dobrze zagnieść i rozwałkować (czyli nie może się kleić), ale ważne jest, by nie było zbyt twarde, za to łatwe do rozwałkowania.

Przygotowaną kulkę ciasta dzielimy na dwie lub trzy części. Pierwszą z nich rozwałkowujemy na oprószonej mąką stolnicy. Pozostałe części odkładamy na bok blatu (również go oprószamy) i przykrywamy miską, by nie wyschło.

W rozwałkowanym cieście wykrawamy szklanką lub kieliszkiem do wina koła. W środku każdego koła umieszczamy jedną małą truskawkę (lub przekrojoną większą), koło składamy na pół i zaklejamy jego boki, ściskając dwa brzegi ciasta razem. Odkładamy na czystą ściereczkę oprószoną mąką.

Gdy rozwałkowane ciasto nam się skończy, sięgamy po kolejny kawałek ciasta czekający pod miską.

Jeżeli mamy naklejone ok. 20-40 pierogów ( w zależności od tempa klejenia)*, wrzucamy je do gotującej się i lekko osolonej wody. Gotujemy ok. 5-8 min.

Można podawać z jogurtem naturalnym, lub polane masłem, ewentualnie posypane cukrem.
Notatki
* Ważne jest, by uklejone pierogi nie czekały zbyt długo na gotowanie, bo wówczas truskawki zaczną puszczać sok (szczególnie te mrożone). Ciasto wtedy łatwo przerywa się podczas gotowania i można wyłowić puste "kapcie" zamiast ładnie ugotowanych pierogów z truskawką w środku.
Autor:Delicious Time
Oceń przepis
Liczba głosów: 1
Ocena: 5
Komentarze