Sposób przygotowania
Mięso opłukujemy, umieszczamy w garnku i zalewamy zimną wodą nieco ponad poziom mięsa. Wstawiamy na średnim ogniu. Gdy zacznie się gotować, skręcamy na mały ogień. Jeśli pojawią się tzw. "szumowiny", czyli niezbyt ładna piana i jakieś pływające "śmieciki", zbieramy je chochelką i wylewamy (uważamy, by nie nabrać za dużo płynu - szkoda wywaru).
Marchew i pietruszkę obieramy, myjemy i kroimy na ćwiartki. Natkę i por opłukujemy.
Cebulę obieramy, kroimy na pół i podpiekamy na ogniu (jeśli mamy kuchenkę gazową, w przypadku elektrycznej podsmażamy na patelni bez tłuszczu).
Gdy wywar się gotuje i nie wydziela już "szumowin", dodajemy przygotowane warzywa. Dodajemy sól, pieprz do smaku, a także liście laurowe, łyżeczkę posiekanego lubczyku i gałązki natki pietruszki (nie siekamy). Dodajemy podpieczoną cebulę.
Całość gotujemy ok. 3 h (powinien tylko lekko bulgotać), im dłużej gotujemy, tym wywar będzie bardziej aromatyczny i będzie stanowił lepszą bazę do innych potraw.
Gdy wywar będzie gotowy, przecedzamy go przez sito. Można go zamrozić i użyć po jakimś czasie jako bazę do innych potraw.