Pomoc
Witam, wybierz interesuj±cy cię temat.

  1. Co oznacza "test suchego patyczka"?
  2. Gdzie można kupić ekstrakt waniliowy, migdałowy lub cytrynowy?
  3. Jak dobrze ubić białka?
  4. Lukier - jak to się robi?
  5. Często w przepisie jest wymieniona m±ka, o któr± m±kę chodzi?
 

  • Co oznacza "test suchego patyczka"?

Gdy czas pieczenia dobiegnie końca, otwieramy piekarnik i wbijamy długi, najlepiej derwniany patyczek do ¶rodka wypieku (może być taki na szaszłyki). I wyci±gamy go. Je¶li jest suchy, oznacza to,że ciasto jest upieczone. Je¶li natomiast na ¶ciankach patyczka jest przyklejone ciasto, warto wówczas je jeszcze trochę podpiec, bowiem może to być oznak± niedopieczonego ¶rodka.

  • Gdzie można kupić ekstrakt waniliowy, migdałowy lub cytrynowy?
W takie cuda zaopatruję się w sklepie "Kuchnie ¶wiata" i mogę go polecić nie tylko ze względu na te produkty. Można tam nabyć inne składniki, które nie raz przydaj± się gdy sięgam po przepisy z zagranicznych stron.

 

  • Jak dobrze ubić białka?

Aby piana z białek była sztywna i solidnie ubita dobrze jest postępować wg poniższych kroków:
- dobrze umyć jajka
- dokładnie oddzielić białaka od żółtek (nawet najmniejsza ilo¶ć żółtka w białku spowoduje, że ze sztywnej piany nic nie będzie)
- białka ubijamy w czystym i suchym naczyniu, najlepiej stalowym, lub szklanym
- do ubijania używamy trzepaczki lub - co jest wygodniejsze - miksera
- warto dodać szczyptę soli
- ubijanie piany zaczynamy na niskich obrotach, a gdy utworzy się już spora piana przyspieszamy obroty
- ewentualne cukry (kryształ, drobny czy waniliowy) dodajemy dopiero pod koniec ubijania i miksujemy aż do rozpuszczenia
- pianę z białek ubijamy zawsze przed użyciem, gdyż odstawienie jej na dłuższy czas spowoduje, że nie będzie ona już tak puszysta, a ponowne ubicie nie da tak dobrego skutku ja to pierwsze.

 

  • Lukier - jak to się robi? 

Składniki:
- 200g cukru
- sok z cytryny
Oba składniki mieszamy ze sob± aż do uzyskania jednolitej gęstej masy. Należy pamiętac o tym, że im więcej cukru, tym lukier jest gęstrzy, im więcej soku z cytryny, tym bardziej płynny. Zaraz po polukrowaniu wypieków nalezy je odłożyć w chłodne miejsce, by lukier zastygł.

  • Często w przepisie jest wymieniona m±ka, o któr± m±kę chodzi?

Jeżeli w składnikach wymieniona jest m±ka ziemniaczana, to wybór jest jasny, jeżeli natomiast jest napisane "m±ka", bez podania typu, wówczas chodzi o m±kę pszenn±, typ 550.